/assets/media/image/news/b39f3dc1835a4524a2e91c4d82067f10.jpg

1397/08/15

در حاشیه دومین روز برگزاری نمایشگاه کان مین٢٠١٨، نشست تخصصی کنسرسیوم سازی و ارائه مشوق ها برای افزایش تولید واحد های کوچک و متوسط معدنی برگزار گردید.

🔻در حاشیه دومین روز برگزاری نمایشگاه کان مین٢٠١٨، نشست تخصصی کنسرسیوم سازی و ارائه مشوق ها برای افزایش تولید واحد های کوچک و متوسط معدنی برگزار گردید.
🔴در حاشیه دومین روز برگزاری نمایشگاه کان مین، نشست تخصصی کنسرسیوم سازی و ارائه مشوق ها برای افزایش تولید واحد های کوچک و متوسط معدنی برگزار گردید.

📌در این نشست تخصصی که با حضور جناب آقای دکتر سرقینی معاونت محترم معدنی وزیر محترم صمت، جناب آقای دکتر سعدمحمدی قائم مقام ایمیدرو و جناب آقای مهندس جعفری مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، جناب آقای دکتر بهرامن رییس محترم خانه معدن و جناب آقای دکتر شکوری رییس کمیسیون معدن اتاق بازرگانی ایران تشکیل شد، معاونت محترم معدنی وزارت صمت با اشاره به نقش اثرگذار بخش معدن و صنایع معدنی در ایجاد شغل در شهرستان‌ها عنوان نمودند که بدون استفاده از بخش معدن، امکان ایجاد شغل در بسیاری از شهرستان ها و مناطق نسبتاً دورافتاده کشور وجود نخواهد داشت. وی افزود: "1200 میلیارد تومان برای معادن کوچک و بزرگ بودجه در نظر گرفته شده است." دکتر سرقینی همچنین با اشاره به نقش فرآوری در زنجیره تولید مواد معدنی عنوان نمود: "تکنولوژی فرآوری موبایل، که تا به حال به عنوان بهانه ای برای نپرداختن به معادن کوچک و متوسط مورد استفاده قرار می گرفته که همینک با ارائه تکنولوژی مربوطه از طرف شرکت های داخلی، زمان آن رسیده که واحد های کوچک و متوسط به حداکثر ظرفیت های خود نزدیک شوند." ایشان سهم صنعت معدن و صنایع وابسته را از تولید ناخالص ملی معادل با 7 درصد اعلام و افزودند که 24 درصد صادرات غیرنفتی را مواد معدنی به خود اختصاص می دهد و معدن به عنوان نقطه شروع بسیاری از فعالیت های صنعتی است.
📌در ادامه آقای دکتر سعدمحمدی با اشاره به 39 طرح فعال ایمیدرو در حوزه صنایع معدنی، و شراکت 49 درصدی ایمیدرو با تعدادی از شرکت ها در این حوزه از فعالان بخش خصوص دعوت نمود که در صورت تمایل می توانند نسبت به خرید سهم ایمیدرو اقدام نمایند. وی هم چنین افزود: "ماشین آلات با فاینانس دو ساله طی مذاکرات با شرکت بلاروس برای شرکت های خصوصی بزرگ قابل تامین است. این شرکت ها می توانند از طریق خانه معدن نسبت به استفاده از تسهیلات مورد ذکر اقدام نمایند." ایشان با اشاره به هدف 55 میلیون تن فولاد از تحقق 33 میلیون تن خبر دادند و پیش بینی نمودند در سال های پیش رو تا 7 میلیون تن به این میزان اضافه خواهد شد. ایشان اضافه کردند: "در معدن سنگان دو پیمانکار دیگر انتخاب خواهند شد تا به هدف 120 میلیون تن باطله برداری و 40 میلیون تن برداشت سنگ آهن نزدیک شویم. برای معدن گل گهر نیز با سرمایه گذاری انجام شده توسط شرکت های گوهر زمین و میدکو بایست به هدف 40 میلیون تن سنگ آهن برسیم.
📌در ادامه نشست جناب آقای مهندس جعفری صحبت های خود را در دو بخش وضعیت فعلی و پیشنهادات موجود برای بهبود و تکمیل ظرفیت دسته بندی نمودند. ایشان با اشاره به نقش حمایتی دولت و تشکل ها در دو موضوع تامین نقدینگی و پیش خرید مواد، فاز اول این حمایت ها را در شناسایی واحد های کوچک و متوسط معدنی در استان های مختلف دانستند و خبر از فعال شدن برخی شرکت ها نظیر میدکو در این زمینه دادند. ایشان افزودند: "احداث واحد های فرآوری در یک شعاع قابل قبول نسبت به واحد های معدنی به صورت متمرکز و یا استفاده از واحد های فرآوری موبایل در مواردی که امکان تاسیس سایت فرآوری بصورت متمرکز وجود ندارد از جمله اقدامات موثر برای افزایش تولید واحد های کوچک و متوسط می باشد. برخی از این معادن هم چنین در بخش اکتشاف تکمیلی نیاز به عقد قراردادهایی با اشخاص حقیقی و حقوقی دارند، صندوق بیمه معادن نیز می تواند در این پروسه نقش موثر ایفا کنند.
📌در ادامه آقای دکتر شکوری ضمن تشکر از سایر شرکت کنندگان در نشست، ضمن ارائه آمارهایی از بانک جهانی و اتحادیه اروپا، عنوان نمودند که از هر 5 شغل 4 مورد مربوط به کسب و کارهای کوچک و متوسط هستند. ایشان تاکید کردند» "98.3 درصد معادن در اختیار SME ها هستند که عمدتاً در دنیا به شکل خوشه ای فعالیت می کنند. به این صورت که شرکت های بزرگ به عنوان قله و سایر شرکت های کوچک و متوسط بصورت کوهپایه عمل می کنند. SME ها 85 درصد در میزان اشتغال و 65 درصد در تولید مواد معدنی نقش داشته اند. عیار، میزان ذخیره و دور بودن از معادن دیگر از جمله چالش های اصلی پیش روی این کسب و کار های معدنی کوچک و متوسط می باشد. ایشان از معاونت معدن وزارت صمت درخواست کردند که زمینه جمع آوری اطلاعات معادن سطح کشور و استان های مختلف از طرف وزارت محترم فراهم گردد تا تشکل هایی مانند خانه معدن بتوانند نقش موثرتری در ارائه مدل افزایش فعالیت این بخش از صنعت معدن داشته باشند.
در پایان نشست جناب آقای مهندس بهرامن، ریاست محترم خانه معدن ایران، ضمن ایراد سخنانی در خصوص لزوم رسیدگی به مشکلات بخش خصوصی کوچک و متوسط در تامین ماشین آلات از آقای دکتر سرقینی درخواست کردند که وزرات برای رفع این مشکل از ظرفیت های موجود بهره ببرد. که معاونت محترم معدنی وزارت صمت نیز با تایید این موضوع از شکل گیری کمیته 5 جانبه برای تخصیص اعتبار صندوق بیمه برای تامین ماشین آلات برای واحد های کوچک و متوسط خبر دادند. در نهایت نیز حضار سوالات خود را با اعضای پنل و خصوصاً شخص آقای سرقینی در میان گذاشتند که ایشان به این سوالات پاسخ دادند.