/assets/media/image/news/a95377ecd54f4084b05d1d52add0431e.jpg

1397/11/17

دومین نشست کمیته بین الملل خانه معدن ایران با تشکیل کمیته های مشترک معدن ایران و ترکیه و کمیته معدن ایران و قزاقستان کلید خورد

دومین نشست کمیته بین الملل خانه معدن ایران با تشکیل کمیته های مشترک معدن ایران_ترکیه و کمیته معدن ایران_قزاقستان کلید خورد/

✔️اعضای حاضر در نشست:
• نمایندگان اتاق های بازرگانی مشترک ایران- آلمان، ایران- هند،
• تیم نمایندگان اتاق بازرگانی ایران-قزاقستان،
• رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران-ترکیه،
• رییس خانه معدن استان زنجان
• رییس خانه معدن استان تهران
• رییس خانه معدن استان سمنان
• رییس خانه معدن استان فارس
• نماینده خانه معدن استان گلستان
• رییس کمیته کرومیت و منگنز خانه معدن ایران
• رییس کمیته خاک های صنعتی خانه معدن ایران
• نمایندگان انجمن سنگ ایران
• جمعی از فعالین بخش خصوصی معدن

🔻رییس خانه معدن ایران، در دومین نشست کمیته بین الملل با اشاره به هدف از برگزاری این کمیته گفت:
🔹هدف اصلی کمیته شناخت روابط بین المللی و مطالعه روابط میان کشورهای منطقه، نقش کشورهای مستقل، سازمانهای غیردولتی بین‌المللی و سازمان‌های مردم نهاد در خصوص ایجاد روابط مناسب جهت سرمایه گذاری در بخش معدن وصنایع معدنیست.
🔹 اینکه تقاضاهای طرفین شناسایی شود و خواسته های دو طرف برآورده شود.


🔷در ادامه جلسه هیات رییسه اتاق مشترک ایران- قزاقستان در جایگاه قرار گرفتند و عابدینی رئیس اتاق مشترک قزاقستان با ارائه مقدمه ای از معرفی کشور قزاقستان و نقاط قوت و ضعف بازرگانی این کشور، افزود :
🔹در زمینه معدن و صنایع معدنی، قزاقستان کشوری غنی است و با اصطلاح جدول مندلیف شناخته می شود.
🔹همانطور که می دانیم، قزاقستان در کردستان ایران سرمایه گذاری بزرگی انجام داده است و این سرمایه گذاری در حوزه طلاست.
✔️مهندس باقری از دیگر اعضای هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران-قزاقستان در خصوص معرفی کشور #قزاقستان اینگونه ادامه داد:
🔹قزاقستان شاخص 36 را در بین کشور های دنیا به لحاظ اقتصادی کسب کرده است. بدهی خارجی قزاقستان 165 میلیارد دلار است که نشان از اعتبار بین المللی این کشور دارد.
🔹رتبه اعتباری آن BAA3 است و مازاد تجاری 1.8 میلیاردی دارد. میانگین جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران 16 میلیارد دلار است و نرخ بیکاری در آن 5 درصد است.
🔹 در بخش صادرات، 1.7 میلیون بشکه نفت در روز صادر می کند و سهم محصولات نفتی در اقتصاد کشور 60 درصد است.
🔹سهم معدن در اقتصاد این کشور 19 تا 20 درصد می باشد. 10
🔹 منطقه ویژه اقتصادی دارد که تسهیلات خوبی برای سرمایه گذاران ارائه می نماید. 🔹نگاه مردم قزاقستان همواره نسبت به ایران مثبت بوده است.
✔️مهندس میرمعینی از دیگر اعضای تیم ایران-قزاقستان و نماینده شرکت کوشا معدن، مطالب را به شرح زیر ادامه داد:

🔹شرکت های سرمایه گذار ایرانی در قزاقستان فعالیت دارند از میان این شرکت ها، کوشا معدن به عنوان یک شرکت معدنی اقدام به فعالیت اکتشافی برای یک محدوده مس کرده است.
🔹در زمینه معادن قزاقستان به 5 زون اصلی تقسیم بندی شده است. زون شمال شامل منابع آلومینیم، طلا و آهن است. زون شرق شامل منابع پلی متال است و مرکز قزاقستان معادن مس و منگنز مشهوری دارد، جنوب این کشور شامل منابع غنی اورانیم است و درغرب این کشور نیز نفت، پتاسیم و کرومیت استخراج می شود.
🔹قزاقستان بزرگترین تولید کننده کرومیت در جهان است. همچنین بیشترین ذخایر اورانیم دنیا را دارد. این کشور به لحاظ تولید سنگ آهن، و سرب و روی رتبه بالایی دارد و همچنین ذخایر بسیار خوبی از طلای آزاد دارد.
📌ادامه جلسه با پرسش حضار و پاسخ اعضای تیم ایران و قزاقستان همراه بود. عمده سوالات در زمینه فعالیت معدنی در #قزاقستان، صادرات خدمات مهندسی به این کشور و بازرگانی و تبادل تجاری و مالی با قزاقستان بود.
📌در زمینه فعالیت معدنی در قزاقستان، مهندس میرمعینی، گفت، قزاقستان مانند همه کشورهای دیگر قوانینی در حوزه معدن و ،واگذاری محدوده های معدنی دارد که اتفاقا در برخی موارد از کشور ما سخت تر عمل می کند. به عنوان مثال پروانه های اکتشافی بیشتر از 3 سال اعتبار ندارد و باید به نتیجه برسد. اما شرایط برای سرمایه گذاری به قدری هموار شده است که شرکت های چندملیتی معدنی مانند ریوتینتو به این کشور آمده اند و حتی برنچ تشکیل داده اند. در صورتی که شرکتی بخواهد در قزاقستان 📌سرمایه گذاری معدنی انجام دهد به راحتی می تواند با تاسیس یک شرکت در این کشور اقدام به درخواست پروانه بنماید. اطلاعات اکتشافی عمومی کشور بد هم نیست و بیشتر مربوط به دوران شوروی سابق می شود.

 

باقری،در مورد صادرات خدمات مهندسی به این کشور، باقری گفت:
🔹از آنجایی که شرکت های بزرگ و صاحب نام در این کشور فعالیت های گسترده ای دارند، عرض اندام کردن دراین زمینه بسیار سخت است چرا که هم دستگاه های بروز دارند و هم نیروی ورزیده و کارشناس، بنابراین بهترین راه از طریق وارد شدن با عنوان سرمایه گذاری اکتشافی است که همزمان بتوان خدمات نیز انجام داد. 👈🏻به علاوه، خدمات مهندسی در آن کشور بسیار گران است به طوری که یک کارگر حقوق 1000 دلاری، یک کارشناس تازه کار 2000 دلار و یک کارشناس ارشد 5000 دلار طلب می کند و در برخی موارد کسانی که خبره هستند تا 10000 دلار در ماه درخواست می نمایند.
🔹در مورد خدمات بازرگانی و تبادلات مالی با قزاقستان، 👈🏻عابدینی در جواب یک سوال گفت، از آنجا که ما از نظر مالی در همه جای دنیا تحریم هستیم، قزاقستان نیز مستثنی نیست اما تبادلات مالی هم اکنون هم در حال انجام است و برخی بانکها مثل نور بانک این کار را برای ما انجام می دهد. 👈🏻مهم، ساز و کار مالی و قراردادهای حقوقی است که ما در این زمینه بشدت 📌ضعیف عمل می کنیم و اگر تبادلی مالی وجود ندارد عمدتا بحث های کلاه برداری در میان است. وی در ادامه افزود: اتاق ایران قزاقستان 🔹آماده هر گونه کمکی در زمینه های بازرگانی و تجاری به تجار و صادر کنندگان عزیز است.
✔️در پاسخ به سوال دیگری در مورد ظرفیت های تجاری معدنی دو کشور، قاسمی گفت: در مورد سنگ های تزیینی، ایران صادرات خوبی از تراورتن و مرمریت به این کشور دارد، در این زمینه دو شرکت بزرگ حتی در شهرهای مهم مثل آلماتی و آستانه هم دفتر و نمایندگی دارند. در زمینه واردات نیز، معدن زرشوران از قزاقستان سیانور و کربن اکتیو واردات دارد.

🔻در ادامه، مهندس بهرامن در مورد تبادلات تجاری با 👈🏻ترکیه گفت:
🔹ترکیه در واقع دروازه تجارت ایران با دنیاست.
🔹ایران در مورد تبادلات تجاری با ترکیه مصمم است و اینکه ترکیه مقصد بخش اعظم صادرات مواد معدنی غیر فلزی ایران است.
✔️ آقای دکتر ابراهیمی، عضو هیات مدیره اتاق مشترک ایران و ترکیه :
🔹 ترکیه به لحاظ موقعیت جغرافیایی، برای کشور ما بسیار استراتژیک است، چرا که بنادر فراوانی دارد و در واقع کریدور دسترسی ایران به اروپاست.
🔹ترکیه مشابهت زمین شناسی بسیاری با ایرانی دارد و در زمینه های آهن، مس، سرب و روی و مواد معدنی غیر فلزی، بسیار غنی است.
🔹ترکیه در کمربند آلپ، همیالیا قرار دارد و در ادامه زون های ارومیه دختر، سنندج سیرجان و زاگرس ایران است. استقبال گرمی از سرمایه گذاران خارجی می کند و انواع تسهیلات را برای سرمایه گذاران ارائه می نماید. 👈🏻ترکیه مناطق آزاد تجاری زیادی دارد (36 منطقه) که می تواند محل صنایعی باشد که ارزش افزوده به همراه دارد و در اصطلاح صنایع پایان دستی یا فینیشینگ گفته می شود. 👈🏻ترکیه به دلیل قیمت بالای انرژی در آن، معمولا مواد معدنی خام خود را که ارزش اقتصادی چندانی ندارند، به ایران صادر می کند که در این مورد می توان خاک سرب و روی را نام برد که به استان زنجان برای فراوری و تولید شمش صادر می شود.👈🏻 یکی از مقاصد سنگ گرانیت ایران است و البته مشکلاتی در این زمینه وجود دارد که به زودی برطرف خواهد شد.
🛑ابراهیمی در پاسخ به سوالاتی در مورد حمل و نقل و افزایش قیمت حمل گفت:
🔹قبلا برای یک کانتینر از ترکیه به مقصد ایران، 400 دلار طلب می شد اما اکنون 2000 دلار شده است. این به دلایل مختلفی از جمله افزایش هزینه های 16 درصدی تا دو برابری مواد مصرفی مثل، سوخت و لاستیک و عوارض مختلف است.
🔹در پاسخ سوال دیگری در مورد بازار یابی سنگ های تزیینی در #ترکیه، ابراهیی گفت، با توجه به نوع کارهای ایرانی، تنوع سنگ های ایران بسیار بالاست اما متاسفانه در مورد سلایق، بد عمل می شود و بنابراین با بهانه های مختلف سنگ های ایرانی را نمیخرند. در این مورد میتوان با سرمایه گذاری مشترک در زمینه فرآوری سنگ یا صادرات کوپ این مشکل را برطرف کرد. ضمن این که باید در #ترکیه خانه هایی به نام خانه سنگ ایرانی تاسیس کرد که هزینه بالایی ندارد و برای این کار باید جمعی رفتار کرد یعنی چند نفر جمع شوند و در 4 طبقه سنگ های خود را به نمایش بگذارند. نمایشگاه باید دائمی باشد نه موقتی، بنابراین ترک های میتوانند بیایند و از نزدیک ببینند. مورد دیگری که وجود دارد این است که ایرانی ها نباید بخاطر بازار خود، سایر ایرانی ها و کار های ایرانی را خراب کنند چرا که ترک ها این گلایه را از ایرانی ها دارند و عنوان می کنند نمی دانند کدام سنگ خوب است و کدام سنگ بد.

در مورد سوال دیگری در زمینه صادرات به کشورهای دیگر، ابراهیمی گفت:
🔹 با توجه به تعدد بنادر در مناطق مختلف ترکیه، این کشور محل مناسبی برای 👈🏻انبار داری برای صادرات به بازار های دیگر دنیاست.
🔹ضمن اینکه با هزینه های ارزان میتوان شرکت هایی در ترکیه با نام ترکی ثبت کرد و از آن طریق حتی به کشور هایی که رابطه هم نداریم صادرات داشته باشیم.
🔹وی در مورد مشکلات سنگ گرانیت نیز قول داد با طرف ترک صحبت هایی انجام دهد و قرار شد هفته آینده با تشکیل جلسه ای با حضور فعالان این حوزه، مشکلات به طور کامل مطرح شود تا در نزدیک ترین زمان ممکن نسبت به رفع مشکلات و موانع صادراتی و بازاریابی اقدام شود.
ابراهیمی همچنین از امکان یک معرفی ماهواره ای برای بازاریابی صحبت کرد و گفت امکانی فراهم شده است که با هزینه ای تقریبا پایین میتوان محصول را با زیر نویس به زبان مخاطب معرفی کرد.