/assets/media/image/news/7e178ea3920f4f669c737517ef5f980f.jpg

روابط عمومی خانه معدن ایران

1396/11/17

همگرایی تشکل های معدنی در احیا معادن کوچک و متوسط

 

روابط عمومی خانه معدن ایران به نقل از ایمیدرو، محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران گفت: استفاده از توان ملی و ظرفیت های تشکل ها در جهت رفع فقر، محرومیت و بیکاری درامور مربوط به معادن در راس اهداف خانه معدن ایران است.
وی افزود: تشکل های مردم نهاد در حوزه های مختلف در بخش معدن و صنایع معدنی همچون فولاد، آهن، مس، گچ ، شن، ماسه و... آماده همکاری برای تحقق اهداف این حوزه هستند. در این بین وظیفه خانه معدن ایران فراهم کردن زیرساخت و زمینه ی فعالیت استفاده از توان بخش خصوصی است.

رئیس خانه معدن ایران ضمن اعلام اینکه در مسیر احیا معادن کوچک به طور حتم موفق خواهیم شد، افزود: ۵۰۰ معدن غیرفعال یا متروکه در نقاط مختلف کشور انتخاب شده و با فعالسازی هر کدام از این معادن با سرمایه گذاری بخش خصوصی زمینه اشتغال ۵۰ نفر و در مجموع ۲۵ هزار نفر ایجاد خواهد شد.

🔻داریوش اسماعیلی رئیس فراکسیون معدن مجلس نیز طی سخنانی گفت: به موجب برنامه ششم توسعه و در ماده ۵۳ مصوب شده همه درآمدهای حاصل از بخش معادن برای توسعه این بخش صرف شود.

🔻علی اصغر پورمند رئیس هیات مدیره هلدینگ میدکو طی سخنانی گفت: اشتغالزایی و شناسایی معادن غیرفلزی را آغاز کرده ایم و در حال حاضر در استان های شمالی کشور بر روی معادن زغال سنگ در حال کار هستیم.

وی ضمن اعلام اینکه سالانه نیاز به 3 میلیون زغال خام داریم افزود: نوع مشارکت میدکو در آن ورود در حوزه معادن غیر آهنی است. امیدوار هستیم با امضای این تفاهمنامه علاوه بر اشتغالزایی؛ تامین مواد مورد نیاز مجموعه های معدنی تسهیل شود.

🔻ناصر تقی زاده مدیرعامل گلگهر اظهار نیز اعلام کرد: حوزه فعالیت گلگهر فرآوری سنگ آهن است و گلگهر نیز با هدف تامین مواد اولیه فولادی خود به این طرح ورود می کند.
🔸80 درصد درآمدهای معدنی دولت،‌ باز می گردد
وی افزود: میزان اعتبارات تخصیصی به بخش معدن از محل درآمدهای آن تا پیش از این ۱۰ تا ۱۵ درصد بود اما امسال برای نخستین بار رقم ۸۰ درصدی تعیین شده است.

🔻در ادامه بهرام شکوری رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران نیز اعلام کرد: معادن کوچک 85 درصد اشتغال و 65 درصد تولید مواد معدنی را در اختیار دارند و ما به عنوان بخش خصوصی با استفاده از ماشین آلات روز دنیا و ایجاد واحد فرآوری در برخی از معادن کوچک میزان تولید و بهره وری را تا 400 درصد افزایش دادیم .

مهرداد اکبریان رئیس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران اظهار کرد: انجمن سنگ آهن ایران واحدهای واجد شرایط دریافت کمک یا نیازمند سرمایه‌گذاری را شناسایی خواهد کرد و پس از بررسی پتانسیل سرمایه‌گذاری در آن و توجیه اقتصادی این کار اقدام به معرفی آنها به سرمایه‌گذار خواهد کرد.

وی افزود: اکبریان هدف از اجرای این پروتکل را احیای معادن کوچک و متوسط سنگ آهن، کاهش قیمت تمام شده معادن و تکمیل واحدهای فراوری اعلام کرد.

اکبریان گفت: قول مساعد به وزیر صنعت، معدن و تجارت می دهیم؛ اهدافی که در زمینه احیای معادن با محوریت اشتغالزایی را به سرانجام برسانیم.

🔹در این مراسم ۲ تفاهم نامه همکاری به منظور احیای حدود 500 معدن کوچک و متوسط امضا شد.
🔹یکی از تفاهمنامه ها میان خانه معدن، ایمیدرو، میدکو و معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به امضا رسید که نوع مشارکت میدکو در آن ورود در حوزه معادن غیر آهنی است.
🔹همچنین خانه معدن، ایمیدرو، گلگهر و معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت تفاهمنامه دیگری را منعقد کردند که شرکت گلگهر نیز با هدف تامین مواد اولیه فولادی خود به این طرح ورود می کند.
🔹فعال سازی معادن کوچک و توسعه اشتغال و بهره وری، تجمیع دپوهای موجود و برندسازی محصولات با لحاظ نمودن استانداردهای کنترل کیفی با هدف تامین منابع مالی پایدار معادن، ارتقاء سطح دانش معدنکاری کشور با افزایش آموزش و توسعه میزان تولید در معادن نیمه فعال با تامین بازار مطمئن محصول از جمله اهداف کلان طرح احیای معادن کوچک و متوسط اعلام شده است.